Nieautoryzowane transakcje płatnicze
W swojej praktyce zawodowej świadczę profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w zakresie dochodzenia roszczeń od banków z tytułu nieautoryzowanych transakcji płatniczych.
Powszechna informatyzacja poza szerokimi możliwościami, stwarza również określone niebezpieczeństwa. Do głównych niebezpieczeństw z całą pewnością należy uznać szeroko rozumianą przestępczość internetową. Coraz częściej można się spotkać z sytuacjami, gdy pomimo braku zlecenia wykonania jakiejś płatności, z rachunku bankowego danej osoby znikają znaczne środki. Jeszcze innym razem wskutek przestępczego działania osób trzecich, niczego nie świadoma osoba, podaje swoje dane logowania do banku umożliwiając przestępcy dysponowanie środkami znajdującymi się na rachunku. Czasami nawet sam wygląd okna logowania do złudzenia przypomina ten bankowy.
W praktyce organom ścigania bardzo trudno jest ustalić tożsamość osób, które włamały się na dane konto czy wyłudziły dane do logowania. Często pomimo wszczęcia dochodzenia, zostaje ono po kilku miesiącach umorzone wobec niewykrycia sprawcy. Niezależnie od drogi karnej warto przeanalizować możliwość dochodzenia zwrotu środków bezpośrednio od banku na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że transakcja została wykonana bez zgody (autoryzacji) osoby, która utraciła środki z konta. Skuteczność dochodzenia od banku roszczeń z tytułu nieautoryzowanych transakcji płatniczych uzależniona jest od konkretnych okoliczności danej sprawy.
W ramach świadczonej w Kancelarii Adwokackiej pomocy prawnej, udzielam porad prawnych w zakresie możliwości ubiegania się od banku zwrotu środków pobranych z rachunku bankowego, jak również reprezentuję ich na wszystkich etapach postępowania, w razie konieczności również sądowego.